2008-12-25

Chlebek cynamonowy krok po kroku



Chlebek cynamonowo-rodzynkowy
Raisin and cinnamon loaf

300 g mąki pszennej
75 g mąki żytniej
25 g mąki pszennej razowej
1 łyżeczka soli morskiej
1/2 łyżeczki cynamonu
150 g zakwasu żytniego, dokarmionego poprzedniego dnia
200 g wody
50 g oliwy z oliwek
3 łyżeczki suszonych drożdży instant
25 g miodu
200 g rodzynek

W pierwszej misce wymieszać mąki, sól i cynamon. W drugiej wymieszać zakwas, wodę, oliwę, drożdże i rodzynki. Połączyć suche składniki z mokrymi. Nie miksujemy, mieszamy drewnianą łyżką lub zagniatamy ręcznie. Miskę myjemy i delikatnie natłuszczamy oliwą. Ciasto zagniatamy w kulę, wkładamy do miski, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 10 minut. Po tym czasie ponownie lekko zagniatamy (przez minutę), znowu odstawiamy na 10 minut. zagniatamy jeszcze raz. Kulę wkładamy do miski, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na godzinę.

Po godzinie wyjmujemy ciasto na blat opróczony mąką. Formujemy z niego kulę, następnie w jej środku robimy otwór. Przekładamy na ściereczke oprószoną mąką. Jeden róg ściereczki przeciągamy przez środek kuli tak, by podczas wyrastania, wewnetrzna część ciasta nie skleiła się.
Przykrywamy ściereczką, odstawiamy na 2 h do wyrośnięcia.

Piekarnik nagrzewamy do 210 st C.
Wyrośnięty wieniec nacinamy ostrym nożem dookoła na głębokość 5 mm. Spryskujemy wodą i wstawiamy do piekarnika na 10 minut. Zmniejszamy temparaturę do 180 st C i dopiekamy kolejne 30-40 minut.
Upieczony wieniec, popukany od spodu powinien wydawać głuchy odgłos.

Smacznego!
/Źródło: zmodyfikowany przepis Dana Leparda/











4 komentarze:

Umm Hurajra pisze...

ciekawy przepis...
a wiesz moze jak zrobic to, co w Polsce sprzedawane jest jako chlebek turecki: ciemne, lekko slodkie pieczywo z rodzynkami?

Anonimowy pisze...
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.
KarolinaPe pisze...

Jako miłosniczka rodzynek byłam bardzo ciekawa tego chleba. Musiałam znaleźć drugiego miłośnika rodzynek coby mi pomógł dopełnić radosnego obowiązku zjedzenia w/w do ostatniej kromki (skibki dla niektórych regionów Polski:). Moi najbliżsi bowiem nie podzielają tej miłości ze mną. Znalazłam, upiekłam, zjedliśmy :))) Pyszny jest. Bardzo mi smakował z włoskim twarożkiem ricotta, myslę sobie, że z camembertem tez byłby super. Myślałam, że będzie smakował bardziej jak placek, ale to jednak chleb, do serów bardzo dobry. Jeszcze do niego wrócę, jednak najbardziej lubię to, czym zachwycają się też najbliżsi. Jak widać smak to nie wszystko...

Emi pisze...

Czy ten chlebek można upiec w keksówce? Ma szanse wyjść tak samo dobry?:)