Często wspominałam tu o chlebach bez wyrabiania. Takich, gdzie wystarczy zamieszać wszystko łyżką wieczorem, a rano upiec z tego chleb.
To niezwykle łatwa metoda dla każdego, kto nie ma czasu, a chciałby choć raz spróbować coś upiec.
Podstawą jest tu żeliwny garnek. Warto go mieć, dzięki niemu, chleb jest niezwykle chrupiący i dobrze wyrośnięty.
O samej metodzie pisałam więcej tutaj
Chleb kminkowy
400 g mąki pszennej
2 łyżki zakwasu żytniego
50 g mąki żytniej chlebowej
2 gramy świeżych drożdży
300 ml wody
1,5 łyżeczki soli morskiej
2 łyżeczki kminu indyjskiego
Wszystkie składniki wymieszać w misce. Przykryć ściereczką, odstawić na noc (na ok. 12 h) w miejsce o temperaturze pokojowej.
Następnego dnia ścierkę rozłożyć na blacie, oprószyć ją solidnie mąką, przełożyć na nią ciasto, które przełożyć ze ścierką do miski, żeby wyrastało (ścierka musi być naprawdę solidnie wysypana mąką, w przeciwnym razie ciasto do niej się przyklei).
Garnek żeliwny z przykrywką wstawić do piekarnika i nagrzać go do 250 st C.
Kiedy będzie gorący (zajmie to minimum 30 minut), przerzucić ciasto chlebowe z miski do garnka, przykryć przykrywką i wstawić do piekarnika na ok. 20 minut.
Następnie zdjęć przykrywkę i dopiekać w odkrytym garnku przez następne 15-20 minut.
Smacznego!
Pin It
Takie chleby lubię :)
OdpowiedzUsuńUwielbiam chleby pieczone w żeliwnym garnku. Ten jest troszkę inny od tego który ja piekę, ale wypróbuję go na pewno! Wygląda pięknie!
OdpowiedzUsuńJak tylko czytam, że "bez wyrabiania", to sobie zawsze myślę: coś dla mnie:D
OdpowiedzUsuńpierwszy raz widzę taki pomysł! bardzo ciekawy! skuszę się na testowanie
OdpowiedzUsuńChce jutro wyprobowac ten przepis...Lisko nie mam swiezych drozdzy, jaka ilosc suszonych drozdzy powinnam dodac???
OdpowiedzUsuńDziękuję za przepis. A czy można ten chleb upiec w garnku, ale innym sposobem (też tu opisywanym), czyli wstawiając chleb w garnku do zimnego piekarnika? Pozdrawiam,
OdpowiedzUsuńWspaniały chleb!:)
OdpowiedzUsuńPrzepiekny ten garnek, a i chleb bym schrupala ;))
OdpowiedzUsuńsuper blog zapraszam do mnie
OdpowiedzUsuńsuper
Kminek kocham, więc i ten chleb wypróbuję. Lisko kiedy będzie Twoja książka?
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Ania
Az żałuje, że nie posiadam takiego garnka... Piekny bochenek ;)
OdpowiedzUsuńfantastyczny!!! Choruje na taki garnek od jakiegoś czasu... Póki co tylko rzymskie ;)...
OdpowiedzUsuńkolejna fajna chlebowa propozycja :)
OdpowiedzUsuńLisko, czy można upiec ten chleb w garnku rzymskim? Dziś w końcu dostałam przesyłkę z takim garnkiem i bardzo bym go chciała wypróbować.
OdpowiedzUsuńlisko, a czy można ten chleb upiec jakoś bardziej "zwyczajnie" bo takiego garnka nie mam akurat na wyposażeniu:) jakieś sugestie? pozdrawiam marta
OdpowiedzUsuńWygląda jak prawdziwy domowy chleb
OdpowiedzUsuńdołączam się do pytania... czy jest jakiś sposób, żeby upiec ten chlebek nie posiadając żeliwnego garnka? niestety studencka kuchnia nie pomieści wszystkich naczyń i przyrządów, które chciałabym mieć, a bardzo bym chciała spróbować:)
OdpowiedzUsuńz góry dziękuję i czekam na książkę!
Pieke bardzo podobny chleb w naczyniu szklanym, zaroodpornym. Wychodzi perfekcyjnie. Roznica jest tylko taka, ze po nagrzaniu naczynia (u mnie tyle ile sie grzeje piec) pieke pod przykryciem 30 min, odkrywam i jeszcze dopiekam 20 min.
OdpowiedzUsuńIle wyrasta ciasto przed pieczeniem?
OdpowiedzUsuńJak tak patrzę na te zdjęcia i prepisy robię się strasznie glodna ;) Na pewno wypróbuję Twoje przepisy ;)
OdpowiedzUsuńSuper przepis. Dzieki :)
OdpowiedzUsuńNie mam zakwasu ani świeżych drożdży. Ile dać w sumie suszonych?
OdpowiedzUsuńChleb bomba. Zrobiłem raz, teraz robi się drugi raz. Chleb wyrastał tylko 6-7 h i robiłęm go w zwykłej keksówce, ale i tak wyszedł pycha. Może to kwestia, że dodałem dużo więcej zakwasu.
OdpowiedzUsuńPiekny chelb i garnek :) A jest szansa ,że dostałabym taki garnek gdzieś w warszawie lub okolicach ??
OdpowiedzUsuńChleb OBŁĘDNIE smaczny!!! :) Użyłam zakwasu w proszku (2 łyżki),upiekłam w garnku rzymskim i efekt przerósł moje najśmielsze oczekiwania :)
OdpowiedzUsuńLisko, kminkowy to nie kminowy... Ktoś pisze, że uwielbia kminek... I niech sobie kminem rzymskim niechcący zastąpi...
OdpowiedzUsuńAnia
Lisko a czy mogłabym poprosić o przepis na staropolskie obwarzanki krakowskie? Albo na pracowni wypieków albo na whiteplate?
OdpowiedzUsuńCzy ktoś mógłby się ze mną podzielić przepisem na jakieś pieczywo z mąki owsianej. Niedawno z ciekawości kupiłam tę make ale teraz nie wiem co z niej zrobić.
OdpowiedzUsuńDroga Lisko,
OdpowiedzUsuńczy moge ten chleb upiec w naczyniu zaroodpornym? Zamierzam upiec chleb w weekend dla mojej rodzinki :)
Czekam na odpowiedz
Zapraszam do siebie po krótką i zabawną (mam nadzieję) historię wypieku chleba.
OdpowiedzUsuńŁączę się z wszystkimi domowypiekaczami:)
http://mimo-za-monika.blogspot.com/2012/03/krotka-historia-chleba.html
Chce powiedziec, ze Twoje przepisy sa znakomite, korzystam z wielu i wszystko mi sie udaje, czesto nie kupuje chleba w piekarni cale tygodnie. Dziekuje
OdpowiedzUsuńWygląda pysznie. Ogromnie lubię kminek. Muszę go wypróbować
OdpowiedzUsuńCzary w kuchni
OdpowiedzUsuń:)))
Dziś będzie próba chlebka z tego przepisu, wczoraj upiekłam bułki grahamki oraz bułeczki maślane (również z przepisów z tej strony) - fantastyczne przepisy, bardzo udane wypieki!
OdpowiedzUsuńBardzo też podoba mi się sposób podania przepisów - jest taki logiczny, czytelny - po prostu rewelacja! Bardzo dziękuję za podzielenie się recepturami i wiedzą, na pewno będę tu częstym bywalcem - pozdrawiam - zielononoga.blogspot.com
Bardzo często piekę ten chleb, nieregularny czas pracy często nie pozwala mi na bardziej skomplikowane przepisy. Ten, mimo, że nie wymaga wysiłku, jest pyszny i chrupiący. Moi domownicy najbardziej lubią go z dodatkiem czarnuszki.
OdpowiedzUsuńMam pytanko odnosnie wyrastania ciasta w misce owiniete scierka. Jak dlugo mam zostawic ciasto do wyrastania?
OdpowiedzUsuń