Ten łatwy chleb jest przygotowany na drożdżach. W kilka godzin otrzymamy chrupiący bochenek o miąższu z regularnymi dziurkami. Jak wszystkie chleby na drożdżach, smakuje najlepiej w dniu wypieku.
Bardzo łatwy chleb z ziemniakami
100 g ugotowanych ziemniaków, przeciśniętych przez praskę
400 g pszennej mąki (najlepiej chlebowej)
200-250 ml wody
1 łyżeczka soli (użyłam kamiennej, w przypadku morskiej można zwiększyć ilość do 1,5 łyżeczki)
1 łyżeczka cukru
10 g świeżych drożdży
3 łyżki oliwy z oliwek
Drożdże wsypać do miseczki, dodać cukier, 100 ml ciepłej wody, dokładnie wymieszać i odstawić na ok. 15 minut, by "ruszyły".
Mąkę połączyć z solą i ziemniakami, na środku zrobić dołek i wlać do niego najpierw zaczyn, a potem resztę wody i oliwę. Wodę należy dolewać stopniowo, jej ilość zależy od rodzaju mąki.
Zagnieść gladkie i sprężyste ciasto (ręcznie lub mikserem).
Przełożyć do miski wysmarowanej oliwą, przykryć folią i odstawić do wyrastania na godzinę.
Następnie z ciasta uformować okrągły bochenek, który przełożyć do koszyczka do wyrastania wysypanego mąką (lub do durszlaka lub miski wyłożonej ściereczką, oprószonej solidnie mąką).
Odstawić do wyrastania na 45-60 minut.
Kamień do pizzy (jeśli nie mamy, wystarczy blacha wyłożona papierem do pieczenia) wstawić do piekarnika i nagrzać do 240 st C.
Wyrośnięty bochenek przełożyć na rozgrzany kamień, spryskać ścianki piekarnika wodą ze spryskiwacza lub na dno piekarnika wsypać ok. 1/2 szklanki kostek lodu.
Po 10 minutach, zmniejszyć temperaturę do 210 st C dopiekać kolejne 15-25 minut, do zrumienienia bochenka.
Upieczony chleb przełożyć na kratkę kuchenną i ostudzić przed pokrojeniem.
Smacznego!
Ależ masz wspaniały obrus, Lisko! Po prostu się w nim zakochałam...
OdpowiedzUsuńPiękny chleb! Wspaniale się udał.
OdpowiedzUsuńZ ziemniakami bardzo lubię, bo ma lekko wilgotny miąższ.
Piękny jest ten chlebek, zresztą jak wszystkie u Ciebie:)
OdpowiedzUsuńJestem pod wrażeniem Twoich wypieków. Kilka z nich z powodzeniem wypróbowałam. Najbardziej smakują nam te na zakwasie. Mam pytanie: czy do produkcji zakwasu i pieczenia chleba mąkę żytnią 750 można zastąpić żytnią sitkową 1450? Dziękuję i pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńMuszę koniecznie spróbowac upiec taki chleb.Ciekawy przepis.
OdpowiedzUsuńZ ziemniakami? Przyznaje jestem zaskoczona, ale wygląda pysznie i mam już ochotę teraz się wgryźć w monitor :)
OdpowiedzUsuńFajny przepis, na pewno go wykorzystam :) Tylko jedno pytanie: czy zamiast na kamieniu, można ten chlebek upiec w garnku żeliwnym? Jeśli tak, to czy przekładać go do zimnego, czy do nagrzanego garnka, oraz czy przykrywać garnek przykrywką?
OdpowiedzUsuńPozdrawiam! :)
Chleb upieczony i zjedzony , wspaniale sie udal, miekki i pachnacy...mam tylko jeden problem ze skorka...jakos nie chce byc chrupiaca:)
OdpowiedzUsuńHo ho ho! Ktoś tu ma Globala?! Ja mój nóż szefa po prostu uwielbiam!
OdpowiedzUsuńMmm.. super chlebuś.
OdpowiedzUsuńSerwetka piękna.
Właśnie nastawiłam zakwas i za kilka dni będę szaleć :) a juto piekę chleb z ziemniakami, wygląda smakowicie. Jeszcze jedno: świetny blog, czytam go dopiero do dwóch dni i nie mogę się oderwać :), no i jutro premiera, będzie pierwszy chlebek z Twoje storny Lisko. Rezultatami pozwolisz, że pochwalę się u siebie? Pozdrawiam seredcznie...
OdpowiedzUsuńAnonimowy - jak najbardziej możesz dać mąkę sitkową
OdpowiedzUsuńa najlepiej jak będziesz używał/a mąki z pełnego przemiały typ 2000 - na tym robi się klasyczny zakwas, który ma na czym pracować
Lisko! Upiekłam chleb i wyszedł naprawdę przepyszny. Super przepis!
OdpowiedzUsuńNiedawno pierwszy raz piekłem i jadłem chleb z dodatkiem ziemniaka i pokochałem ten smak - wierzę, że i ten musi smakować rewelacyjnie! Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńBardzo, bardzo dobry chlebek - wczoraj zrobiłam :) Dziękuję za przepis :)
OdpowiedzUsuńWlasnie robie chlebek, i okazalo sie ze mam problem techniczny w momencie przekladania go z miski na blache. Juz sobie poradzilam, ale podejrzewam ze istnieje jakas bardziej profesjonalna technika niz nakrywanie miski blacha i przewracanie calosci. Tak zeby gora bochenka byla na gorze,nie na dole :)
OdpowiedzUsuńMoglabym prosic o jakas porade?
Ha ja tez postępuję tak, że przykrywam durszlak i odwracam blachę :) chlebek dziś upiekłam po raz pierwszy i wyszedł pyszny. Dziękuję.
OdpowiedzUsuńNARESZCIE! usłyszałam od syna (12lat)"mamo ten chleb jest lepszy niż w sklepie". Może to zasługa filmów, którymi ich ostatnio "katuję" o zdrowym odżywianiu, a może to dlatego, że wreszcie zrobiłam pszenny chleb bez "dodatków" mąki razowej, czy otrąb.
OdpowiedzUsuńNie ważne - było mi miło usłyszeć to co usłyszałam :D
Dziękuję eLisko!
To mój pierwszy chlebek w życiu - jest boski:) mimo że miałam tylko mąkę zwykłą tortową 450 wyszedł super! Napewno nie będzie ostatnim w mojej karierze:) Już upatrzyłam sobie kolejne przepisy;) Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za przepis!:) I oczywiście gorąco polecam innym! Jeszcze tu zajrzę;)
OdpowiedzUsuńa mi wyszło za rzadkie ciasto mimo, że trzymałam się proporcji (wody dałam niecałe 200ml) .probowałam je uformowac w kulę ale było zbyt lejące i koniec końców zostało zrobione w keksówce a nie na kamieniu. byc może zakwas miałam rzadszy i stąd ta nadwyżka wody. w smaku fajny choć musiałam piec dłużej, bo dól się nie przypiekl i ogólnie wyszedł suchawy. ale smak pycha :)
OdpowiedzUsuńmagda
Piekłan ten chleb w zeszłym tygodniu i wyszedł przepyszny, taki jak lubię najbardziej z wilgotnym miąższem. Chociaż mnie też ciasto po wyrośnięciu zrobiło się rzadkie i kleiste i trudno było nim manewrować (końcem końcem wylałam je do dalszego wyrastanie na papier do pieczenia i mniej więcej wyrósł jak nieregularny bochenek) i skórka była bardzo miękka, to najlepszy chleb jaki do tej pory udało mi się upiec. Dziękuję, Lisko, za pzrepis.
OdpowiedzUsuńMarta
Pyszny, prosty, wilgotny w środku, z chrupiącą skórką...
OdpowiedzUsuńna pewno wejdzie na stałe do chlebowego repertuaru
polecam!!!
Mmmmm...pysznie tutaj, właśnie przywędrowałam i już zostanę!
OdpowiedzUsuńJa też chciałabym wiedzieć, czy piekąc ten chlebek w garnku żeliwnym mam przykrywać go przykrywką :)
OdpowiedzUsuńLisko, Twoje przepisy są wspaniałe! Każdy chleb i potrawa wychodzą wyśmienite :)