2008-07-24
Chleb wiejski
Ten chleb ma typowo rustykalny charakter: chrupiącą skórkę, lekko wilgotny miąższ o sporych dziurkach. Jest idealnym chlebem codziennym, pasującym do wszystkiego.
Jego przygotowanie trzeba zacząć dzień przed pieczeniem, najlepiej wieczorem.
Ja robię najczęściej tak, że ok. godz. 20 przygotowuję Ciasto zakwaszone, rano dodaję pozostałe składniki i mniej więcej o 12 w południe mam gotowy chleb. Ciasto zakwaszone może czekać na dalsze przygotowania kilka godzin dłużej, aby tylko było przykryte.
Chleb wiejski
3,5 szklanki mąki pszennej
1 szklanka wody
1 łyżeczka soli
1/8 łyżeczki suszonych drożdży instant
Wszystko wmieszać w misce do czasu aż powstanie gładka masa. Spryskać olejem i przykryć ściereczką. Zostawić w temperaturze pokojowej na 12-16 godzin.
Następnie dodać:
3,5 szklanki mąki pszennej, najlepiej chlebowej typ 750
1,5 szklanki wody
1 łyżeczka soli
1/2 łyżeczki suszonych drożdży instant
Składniki połączyć, najlepiej przy pomoc miksera. Miksować do czasu aż ciasto będzie sprężyste i gładkie.
Przykryć i odstawić do wyrośnięcia na 2-3 godziny.
Ciasto podzielić na dwie części.
Z każdej z nich można uformować owalny lub okrągły bochenek lub przełożyć do dwóch podłużnych foremek.
Odstawić do wyrośnięcia na kolejne 1-2 godziny.
Piekarnik nagrzać do temp. 220 st C.
Chleby posypać mąką (opcjonalnie), wstawić do piekarnika i piec ok. 40 minut.
Przed pokrojeniem chleb powinien dobrze wystygnąć.
Smacznego!
Kolejne atapy przygotowania:
Ciasto zakwaszone przed wyrastaniem:
Ciasto zakwaszone po 16 h od przygotowania:
Struktura ciasta zakwaszonego po 16 h:
Ciasto przed wyrastaniem:
Wyrośniete ciasto:
W trakcie wyrastania:
Przed wstawieniem do piekarnika:
czy pieczenie w tej foremce glinianej jest lepsze od kazdej innej?czy zamykasz pokrywa?
OdpowiedzUsuńwidzialam takie i nie wiem czy ja kupic;
Moim zdaniem taka forma jest lepsza od innych, metalowych czy ceramicznych.
OdpowiedzUsuńPrzed pieczeniem na 15-30 minut wypelnia się ją wodą, potem wylewa wodę i wyciera do sucha. Chleb z glinianej formy jest chrupiący.
Piekę w otwartej formie, przykrywam tylko, kiedy rośnie (żeby ciasto nie wysychało). Jak znajdę chwilę, napiszę więcej o pieczeniu w tego typu naczyniach.
Serdecznie pozdrawiam!
Kilka pytań laika
OdpowiedzUsuńWczoraj zaczęłam robić ten chleb..Ale wydaje mi się że jest sporo twardszy od Twojego (ciasto) - tak że masy nei dalo się połączyć mikserem,zrobiłam to rękami i teraz jest taka..zwarta.(zobaczymy)
Dlaczego ciasto nazywa się zakwaszone?(skoro nie ma w nim zakwasu?;))
Po żniwach uruchamiamy z babcia piec;)
Pozdrawiam
Atria C
ps. śniło mi się wczoraj że na stronie Twojego bloga jest strona Justyny Steczkowskiej. Byłam załamana i poszłam z nią porozmawiać;)
u mnie podobnie, jak u Atrii... bardzo twarde, lekko podlałam wodą, ale nie chciałam przekombinować, nie zmieniło się wiele. bardzo twarde ;)
OdpowiedzUsuńzobaczymy, co z tego wyrośnie :)
Dziewczyny, a jakiej mąki używacie?
OdpowiedzUsuńCiasto w żadnym razie nie może być bardzo twarde.
Na pierwszym etapie dałam zwykłej szymanowskiej, typ chyba 480... No nic, niedługo minie wyznaczony czas, trzeba się będzie wziąć za ratowanie :) Teraz już wiele chyba nie zmienię, a póki można, to nie daruję ;) Dam znać, jak poszło :)
OdpowiedzUsuńpo zakończeniu bojów mogę juz powiedzieć, że nie ma co się bać bardzo twardego ciasta ;) co prawda porządnie się nagimnastykowałam przy drugim wyrabianiu, ale efekt jest pyszny :)
OdpowiedzUsuńLisko chleb wyglada przepysznie, napewno wyprobuje. Mam jednak powazny prblem z moim zakwasem. Zrobilam go juz ponad tydzien temu, dokarmialam 2 razy i nie moge powiedziec zeby rosl jak szalony. Wrecz przeciwnie moim zdaniem rosnie w ilosci mikroskopijnej. W piatek upielkam na nim "Twoj uluubiony chleb" i wszystko poszlo dobrze a chlebek sie udal. Nie mniej jednak martwi mnie, ze zakwas nie ma ochoty wzbic sie do gory...Wszystkie skladniki zwazylam na wadze kuchennej co do grama, nie wiem wiec czemu nie rosne:( Moze ty masz jakis pomysl. Prosze o rade!!!
OdpowiedzUsuńpozdrawiam
moze to wina sloika-za duzy, za maly...albo wody-za ciepla za zimna?
OdpowiedzUsuńAle ten chlebek jest chyba bez zakwasu?
OdpowiedzUsuńJa również potwierdzam, nie ma się co bać twardego ciasta.. chlebek pyszny * szkoda tylko że,jak to chlebki,czasochłonny i nie mogę go robić zbyt często..
zostają mi chleby z maszyny;)
Magdo,
OdpowiedzUsuńbardzo sie cieszę, że jednak się udał. I smakował :)
Olu,
jak mój zakwas się leni, to robię to, o czym tu wielokrotnie wspominałam: zostawiam jedną łyżkę zakwasu, dokarmiam solidnie maką i wodą, a resztę wylewam.
Lato to trudny czas dla zakwasu: a to za gorąco, a to burza, a to jeszcze coś. Mogę Ci poradzić tylko wiecej cierpliwości - sama przez to wszystko przechodziłam i wiem, jakie to może być wkurzające i frustrujace. Ważne, żeby się nie poddawać. I tak naprawdę im mniej sie nim przejmujemy, tym lepiej pracuje. Wielkość słoika nie ma wiekszego znaczenia, woda i mąka powinny być w temperaturze pokojowej.
Trzymam kciuki i serdecznie pozdrawiam!
Lisko, ale ja juz probowalam odlozyc jedna lyzke zakwasu i dokarmic maka i woda, ale nic z tego nie wyszlo. Nie mniej jednak teraz ten problem jest chyba juz nie aktualny, poniewa po ostatnim karmieniu, zakwasowi zachcialo sie(po raz pierwszy:)) porzadnie zbabelkowac i nawet sporo usósl:) jestem z niego dumna:P jeszcze nie pieklam chlebka po ostatnim dokarmianiu, ale niedlugo sie za niego zabiore. Zastanawiam sie tylko, czy jesli dokarmialam go w czwartek(a potem nic na nim nie pieklam) to czy nie ma problemu dokarmic go znowu np jutro a po jutrze zrobic chlebek? chodzi mi o to, czy nie bedzie do za czeste karmionko?:) pozdrawiam i dziekuje za odpowiedz i rade eksperta:)
OdpowiedzUsuńOlu, bardzo przepraszam, że dopiero dziś odpisuje - umknął mi Twój wpis...
OdpowiedzUsuńMożesz go karmić tak często, jak chcesz. Przyznam jednak szczerze, że ja karmię swój bardzo rzadko, choć nieustannie piekę. Najlepiej dokarmić zakwas dzień przed pieczeniem. Zakwas, który długo stoi w lodówce niedokarmiany, jest słaby.
Niemniej jednak, cieszę się, że Twój wreszcie wziął się za robotę i mam nadzieję, że będzie przynosił Ci dużo satysfakcji :-)
Atria,
za chwilę podam przepis na inny chleb (z san Francisco), który sam się właściwie robi i nie trzeba pilnować kolejnych etapów. Całość możesz wymieszać w maszynie, a upiec w piekarniku.
Pozdrawiam serdecznie!
Podoba mi sie bardzo Twoj przepis i zamierzam sie wlasnie za niego zabrac - piec tez bede w glinianej formie! Mam nadzieje, ze uda mi sie taki chrupiacy chlebek!!!
OdpowiedzUsuńElizo,
OdpowiedzUsuńtrzymam kciuki!
Też chętnie poznałabym Twoje wrażenia na temat garnka rzymskiego i pieczenia chleba w tymże (może temat na notkę?;). Zainspirowałaś mnie to pieczenia chleba w domu i rzeczywiście to wciąga, a garnek stoi na szafce używany chyba raz od czasu, kiedy moja mama dostała go w prezencie parę lat temu. Warto by coś z tym zrobić...
OdpowiedzUsuńMówiąc szczerze od dawna zbieram się za napisanie o garnku rzymskim. Postaram się zrobić to niebawem. Powiem tylko, że jestem jego wielką fanką i używam go bardzo często.
OdpowiedzUsuńZabrałem się za ten chlebek w czwartek wieczorem. W piątek rano dodałem drugą część i wrzuciłem do maszyny na wyrabianie i wyrastanie i poszedłem do pracy. Ciasto tak wyrosło w maszynie, że ją zalało, ale żona odzyskała co się dało, przełożyła do formy (glinianej) i wypiekła. Potem zostawiła w piekarniku, nie ruszała chleba do wieczora. Gdy wróciłem do domu późnym wieczorem, zjedliśmy połowę bochenka - ten chleb jest po prostu obłędny, równie pysznego chyba nigdy nie jadłem. W sobotę już go nie było, wieczorem zabrałem się za kolejny. Chleb jest prościutki, mało pracochłonny i rewelacyjny.
OdpowiedzUsuńPierwsze ciasto wyrabiałem ręcznie, tak jest szybciej niż maszyną. Drugie już maszyną (programem do surowego ciasta), ale nie można go zostawiać na te 3 godziny w maszynie, bo się wyleje na grzałkę. Zaraz po zakończeniu programu przekładam do garnka rzymskiego (który wcześniej moczę przez czas wyrabiania w maszynie, a więc 1,5 h). W nim wyrasta 3-4 godziny i potem idzie do piekarnika (zimnego). Przed przełożeniem do wymoczonego garnka zalewam go jeszcze na chwilę ciepłą wodą i czekam aż się ogrzeje, ale nie wiem czy to ma jakieś znaczenie dla wyrastania.
Jacku, bardzo się cieszę, że tak Wam smakował :) A próbowałeś już może piec na zakwasie?
OdpowiedzUsuńPozdrawiam ciepło!
Po rozczarowaniu chlebem z maszyny (wg przepisów z instrukcji z różnymi wariacjami) i odstawieniu tego zajęcia na jakiś czas, dopiero zaczynam pieczenie chleba na nowo. Zmotywowała mnie o dziwo do tego wakacyjna lektura krytykowanej przez Ciebie (i przeze mnie też) książki o wyznaniach prowansalskiego piekarza.
OdpowiedzUsuńZakwas nastawiłem, jeszcze nie jest gotowy. Z pewnością będzie to kolejny krok (może uda się w ten weekend).
Chlebek jest świetny tylko nie chciał się tak przypiec jak Twój (skórka była bledsza), może trzeba czymś posmarować (jajkiem całym, białkiem czy oliwą)?
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Ewa
LIsko? a mozna piec ten chleb nie w formie czy bedzie za rzadki?
OdpowiedzUsuńMożna uformować z niego bochenek, ale lepiej, żeby wtedy wyrastał w koszyczku i wyrośnięty piekł się na kamieniu.
OdpowiedzUsuńLisko, ale kamień ma być nagrzany jak piekarnik, więc jak wyjąć chlebek z koszyczka? Ja spróbowałam na gorącą blachę i chlebek trochę się rozpłaszczył :(
OdpowiedzUsuńEwa
Chleby wyrastaja, z ubieglotygodniowych nic prawie nie zostalo :) Dla odniamy robie z maki z pelnego przemialu. Tym razem pieke w foremkach, bo, tak jak Ewa, nie bardzo wiem jak chleb z koszyka na kamien bezszkodowo przetransportować :)
OdpowiedzUsuńA ja mam pytanie jak długo piecze się ten chlebek w takim garnku rzymskim?
OdpowiedzUsuńWczoraj próbowałam ale chyba za krótko go piekłam bo skórka nie była chrupiąca i w środku też nie był taki jak powinien...
pozdrawiam
dominika
Dominiko, ja robie tak:
OdpowiedzUsuńwstawiam garnek do zimnego piekarnika. Nastawiam temp. na 230 st C i piekę. Po ok. 40 minutach zmniejszam temperaturę do 210 st C i dopiekam kolejne 10-20 minut. Jeśli wierzch jest brązowy, przykrywam folią aluminiową i tak dopiekam. Ja lubię raczej wypieczone chleby z brązową skórką, a tak naprawdę można wyłączyć piekarnik po ok. 45-50 minutach.
Dziękuję bardzo za wskazówki:) Następnym razem zrobię tak jak piszesz. Też lubię chleby z brązową skórką:)
OdpowiedzUsuńpozdrawiam
dominika
Witam :)
OdpowiedzUsuńCzy moge zastapic drozdze instant, zwyklymi swiezymi? I ile w takim razie ich uzyc? Bardzo prosze o odpowiedz.
Pozdrawiam :)
Tak - jeśli korzystasz ze świeżych drożdży, należy ich dać trzy razy tyle, co suchych.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!
Lisko,
OdpowiedzUsuńWłaśnei zajadam dziś upieczony chlebek - jest wspaniały!!! to najlepszy chleb jaki do tej pory jadłam:)
nie miałam żadnych problemów z twardością ciasta.
To mój pierwszy "poważny" chleb i mimo problemów(twarde ciasto) wyszedł doskonały. Z masełkiem i pomidorem - niebo w gębie. Dziękuję Lisko za przepis, zachęcił mnie do dalszych eksperymentów z chlebem :) pozdrawiam
OdpowiedzUsuńPozdrowienia z Chicago. Niedawno trafilam na twoja strone-jest super-gratuluje pasji! Pytanie-upieklam bagietke i chleb wiejski, wyszly super, ale skorka wyszla mi chyba troszeczke za twarda i o bardzo jasnym kolorze, jakos nie moge uzyskac ciemno-brazowego koloru. Uzylam make chlebowa tzw. Bread Flour, nie pieke w foremkach, tylko na blasze. Pieke w tem. 400F (ok.200-220C)30-40 min. Czy mozesz mi Lisko cos na to poradzic. Z gory dziekuje.
OdpowiedzUsuńKingo, przed pieczeniem spróbuj najpierw rozgrzać blachę i na gorącą kładź bochenki. Możesz też spryskać je przed włożeniem do piekarnika np olejem czy oliwą. Skórka mogła też być zbyt twarda, bo być może zbyt długo się piekły.
OdpowiedzUsuńDziekuje, ale czy spryskanie oliwka zmieni kolor na ciemniejszy, bo bagietke, wlasnie spryskalam i niestety wyszla prawie biala, czy zalezy to od maki? pozdrawiam
OdpowiedzUsuńco to sa drozdze "instant" - czy to jest to samo co "suche drozdze" albo "w proszku"?
OdpowiedzUsuńWitaj,
OdpowiedzUsuńod 2 dni planuje sobie, ze upieke ten chleb. do tej pory robilam tylko chleby w maszynie do chleba. teraz czas na nowe wyzwanie:)
chce przygotowac ten chleb z polowy skladnikow, poniewaz 2 formy to dla nas za duzo jak na jeden raz.
zagniotlam ciasto z polowy skladnikow, ale musialam dodac minimalnie wiecej wody, a i tak ciasto sie nie klei do konca. jest bardzo suche. czy tak powinno byc?
Kingo - aby skórka się lepiej rumieniła, warto spryskać piekarnik wodą. Ja kładę na dno piekarnika kostki lodu, dzięki którym w piecu jest para, pomagająca bagietkom ładnie się rumienić.
OdpowiedzUsuńDrożdże instant to są drożdże w proszku, u nas np firmy Oetker.
Ciasto absolutnie nie ma być suche! Trzeba wlać tyle wody, by było dosyć luźne. Im luźniejsze, tym lepiej.
Lisko nigdy nie wrzucałam kostek lodu - zawsze wstawiałam naczynko z wodą albo piekłam w garnku glinianym. Doradz prosze ile wrzucić tych kostek ? 3sztuki?
OdpowiedzUsuńdzieki i pozdrawiam serdecznie
Lisko,
OdpowiedzUsuńPiszesz aby użyć mąki pszennej typ 750. Czy może być zwykła mąka pszenna?
Lisko, zachwycona Twoimi wypiekami, zarażona Twoją pasją upiekłam dzisiaj pierwszy chleb z prawdziwego zdarzenia. Zakwas niestety jakoś nie chce mi 'wyjść', więc skazana jestem na chleby 'drożdżowe'. Ale ten jest po prostu DOSKONAŁY!!! Dodałam trochę mąki graham, bo chciałam, żeby był nieco 'pełnoziarnisty' ;) Na szczęście eksperyment się powiódł i chlebek wyszedł idealny - wilgotny, dziukowany środek, przypieczona, chrupiąca skórka - mniam. Jedyny jego minus - za szybko znika ;)
OdpowiedzUsuńdziękuję za przepis i pozdrawiam serdecznie!
Przed włożeniem chleba do piekarnika zawsze smaruję górę chleba rozmąconym jajkiem. Po upieczeniu jest piękna, chrupiąca skórka. Czas pieczenia to 55 min. w temp. 200 stopni C.
OdpowiedzUsuńLisko, przepraszam, ale tego przepisu zupelnie nie rozumiem, choc czytalam kilka razy, i komentarze tez. Czy jest to chleb pszenny na drozdzach w proszku, czy z zakwasem. W przepisie piszesz o przygotowaniu zakwaszonego ciasta dzien wczesniej, a pozniej w skladnikach sa tylko drozdze. Prosze o wyjasnienie, bo chlebek wyglada bardzo apetycznie. Dziekuje. Ewa A.
OdpowiedzUsuńJa nie Liska, ale jestem pod reka :) To jest chleb pszenny na drozdzach, ale dzien wczesniej robi sie zaczyn (czyli zaczynia/miesza sie make z czescia drozdzy), ktory potem miesza z pozostalymi skladnikami. Liska miedzy skladnikami zaczynu, a tymi dodawanymi dzien pozniej napisala "Następnie dodać" :)
OdpowiedzUsuńLisko,
OdpowiedzUsuńzrobiłam go tydzień temu!
Był prawdziwym gwoźdźiem wieczoru i zniknął w mig:)
Pozdrawiam.
..
a to jeszcze link do mojego posta- http://waniliowachmurka.blox.pl/2009/10/Chleb-wiejski-gwozdz-programu.html
witam.Żeby miec brązową, chrupiacą skórke smaruję chleb pędzlem i zimną woda 10 minut przed koncem pieczenia.
OdpowiedzUsuńLisko, swietny przepis, chleb wyszedl tak pyszny, ze od razu zjedlismy prawie caly bochenek.
OdpowiedzUsuńna drugi dzien chleb byl zbity i zaczal sie kruszyc. co zrobilam nie tak? nie mam miksera, wiec ciasto wyrabialam recznie. moze za krotko?
pozdrawiam:-)
d.
Wlasnie urobilem ciasto w/g przepisu.Teraz juz tylko wyrosniecie i pieczebie.Mam nadzieje, ze powroce smakiem do lat mlodosci, kiedy kupowalo sie taki chleb "od baby", ktory mial skore na 1,5 cm gruba i mogl lezec przez dwa tygodnie.Do tego maselko wiejskie i pomidorek,...mniam, mniam...
OdpowiedzUsuńNie wiem co źle robie. To mój już trzeci chleb. najlepiej wyszedł mi ten który robiłem bez żadnego zaczynu. Po prostu maka z wodą z drozdżami i jajkiem wymieszane i po 20 minutach do pieca.
OdpowiedzUsuńWedług tego przepisu wychodzi mi blady ,zbity i niezbyt ładnie pachnący. Z piekarni jest o niebo lepszy i tam to az czuc piekny zapach chleba.
Robie identycznie jak tu napisane.Wszystko wychodzi mi idealnie tak jak na zdjęciach. Ciasto rosnie jak szalone i jest sprężyste,ładne. Ale po wyjeciu z pieca niezbyt.Próbowałem dopiec wierzchnią skórkę górną grzałką to przypaliło się a nie zrumieniło. Robiłem sposób z wodą i nic.Dzisiejszy chleb piekłem godzinę,jest blady i coś czuję ze jest zakalec od spodu. Może to wina tego ze mam piekarnik gazowy? Moze większa temperature ustawic? Chociaz za drugim razem i tak na 240 ustawiłem,godzinę się piekło i chyba się nie dopiekło.
Jak widzę ten chlebek ze zdjęcia to aż ślinka mi leci.
Lisko piekłam ten chlebek już kilkukrotnie...jednym, słowem - boski. zaraz zagniatam zaczyn po raz kolejny i nie ostatni:). Mąz uwielbia, synek pałaszuje ze smakiem. dziękuję za kolejny wspaniały przepis:)...a jutro szaleję z wiedeńską tartą z orzechami w karmelu. Pozdrawiam ciepło
OdpowiedzUsuńchleb powinien otrzymać tytuł mistrzowski!! pychota!!:-) ale jestem ciekawa,czy można go tez potraktować "metodą garnkową" pod przykryciem??
OdpowiedzUsuńJak najbardziej, można.
OdpowiedzUsuńwITAM. MÓJ CHLEBEK WYSZEDŁ TWARDY I NIEMAM POJĘCIA DLACZEGO.PIEKŁAM 40MIN. A DROŻDŻE INSTANT NA MOJEJ TOREBCE PISAŁO ŻE WYSTARCZA NA O,5KG. WIĘC DAŁAM CAŁĄ TOREKE NIE ZA MAŁO. a POZATYM DRUGI RAZ ROBIŁAM CIASTO W MIKSERZE NIEWIEM CZY NIEZADŁUGO, ALE WYROSŁO, TO PIERWSZE NIEZABARDZO.
OdpowiedzUsuńpOZDRAWIAM.
Chleb rewelacja, piekę drugi raz i za każdym razem wyszedł świetny:) Trochę potrenuję i się wezmę za te bardziej skomplikowane:)
OdpowiedzUsuńWitaj,
OdpowiedzUsuńRobiłam już kilka chlebów i bułek z Twoich przepisów, są rewelacyjne. nie mam żadnych problemów z wyrastaniem jednak niemal przy każdym przepisie ciasta wychodzą mi stosunkowo rzadkie i raczej kleją się do rąk. Oglądałam zagniatanie ciasta przez Bartineta, który z bardzo rzadkiego ciasta wyrobił takie które się nie klei i odchodzi od rąk a mnie to nie wychodzi. Twój wiejski po podzieleniu na 2 porcje upiekłam -1 w keksówce - i ten ma kształt jak należy, a drugi okrągły, bez foremki i oczywiście się rozpłaszczył. Co robię nie tak?
Drugie moje pytanie czy jak podajesz maka pszenna to masz na myśli taką zwykłą np. szymanowską czy chlebową?
pozdrawiam
DD
A ja mam problem,mój chleb przykleja się d naczynia glinianego i nie moge go wyciągnąć,wychodzi cały połamany i nie nadaje się do jedzenia.
OdpowiedzUsuńCo robię żle proszę o pomoc:)
Witaj Lisko
OdpowiedzUsuńMam pi pozdrawiam
pytanko: jak przeliczyć 1 łyżeczkę drożdzy instant na drożdze świeże w gramach? z góry dziękuję
Iwona
Upiekłam ten chleb i jestem w niebie. Dziękuję za przepis. Jeśli ktoś byłby zainteresowany oto wpis na moim blogu - http://coutellerie.blogspot.com/2012/02/wiejski-chleb-z-mieszanych-mak.html
OdpowiedzUsuńNie rozumiem, nie wychodzi mi! :( Uzywam kubka miarowego (240ml), robie wszystko jak napisane i zamiast chleba ukreca sie z tego gliniaste cos, z czego zaden chleb nie chce wyrosnac, a cos na ksztalt kloca brei z ciasta. Upieklam wiele chlebow z tego bloga, po kilka razy nawet, ale ten WIEJSKI wiejski nie wychodzi! Juz trzy razy zmarnowalam nan skladniki, och... Jestem pod wrazeniem, ze powyzej wogole znajduja sie jakies pozytywne komentarze :( Co moge robic zle?
OdpowiedzUsuń@Aga Łamaga,
OdpowiedzUsuńjak gęste coś, to może za mało wyrośnięte na 1-szym i 2-gim etapie? Drożdże za mało aktywne (albo wcale), za zimno, za krótki czas wyrastania? Rośnie Ci ten chleb przed włożeniem do piekarnika?
Lisko, a jak poznać, czy to ma być 12 czy 16 godzin? Ja mu dałam 14, ciasto było już dość znacznie wyrośnięte, ale nie wiem, czy mogło być bardziej i czy trzeba mu było jeszcze dać trochę czasu.
OdpowiedzUsuńchleb jest swietny, robilam z maki pszennej T500 i maki chlebowej, do tego duuuzo ziarenek :)
OdpowiedzUsuńWitam
OdpowiedzUsuńTeraz ja chciałabym się podzielić moimi wrażeniami. Nie przypuszczałabym, że robienie chleba to taka frajda. Ja mieszam ze sobą mąkę pszenną z mąką typu 550. Niestety u nas ciężko dostać tą 750. Po dodaniu kolejnych składników od razu wstawiam już do foremki i odstawiam do wyrośnięcia. Później po kilku godzinach jak ładnie wyrośnie wkładam do piekarnika. Chlebek wychodzi prze pyszny, puszysty w środku. Rewelka :D Niedługo zabieram się za bagietkę. Nadmienie, że wcześniej d pieczenia chleba używałam maszyny i nie smakował mi-ten samorobny jest o wiele lepszy :D
Super przepis.
Upiekłam. Wspaniały! tutaj można go zobaczyć: http://wino-i-oliwki.blogspot.com/2014/03/chleb-wiejski.html
OdpowiedzUsuńZabieram się za pieczenie tego chlebka. Czy mogę użyć do niego mąki typu 650?
OdpowiedzUsuń